Državna matura

Državna matura je skup ispita iz određenih nastavnih predmeta koje je učenik učio tijekom svoga najmanje četverogodišnjega srednjoškolskog obrazovanja. Cilj je državne mature provjera i vrednovanje postignutog znanja i sposobnosti učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim općeobrazovnim nastavnim planovima i programima.

Državna se matura provodi polaganjem ispita državne mature. Obvezni ispiti koji se polažu na državnoj maturi su iz općeoobrazovnih nastavnih predmeta koje je učenik pohađao tijekom srednje škole, a to su: Hrvatski jezik, Matematika i strani jezik. U obveznom dijelu državne mature može se polagati samo strani jezik čiji je sadržaj propisan ispitnim katalogom, a iz kojega je učenik u najmanje dvije školske godine tijekom srednjega obrazovanja bio pozitivno ocijenjen.

Ispiti u obveznom dijelu državne mature mogu se polagati na jednoj od dviju razina i to višoj (A) i osnovnoj (B) razini. U sklopu ispita izbornoga dijela državne mature biraju se predmeti koji će se polagati, a u jednome roku može se prijaviti najviše šest izbornih predmeta. Popis ispita izbornoga dijela državne mature donosi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja za svaku školsku godinu do početka prijava ispita, a uz prethodnu suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ispiti državne mature provode se u isto vrijeme, s istim ispitnim materijalima i na isti način za sve pristupnike u Republici Hrvatskoj. Time se dobivaju rezultati koji su međusobno usporedivi, čime je postupak odabira pri upisu na visoka učilišta pravedniji i transparentniji.

Sadržaj, uvjeti, način i postupak polaganja državne mature i ispita državne mature propisan je Pravilnikom o polaganju državne mature (N. N. 01/13).

Ispite državne mature provodi  Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u suradnji sa školama.

Centar izrađuje ispitne kataloge za sve predmete koji se polažu na državnoj maturi, radne materijale i priručnike za pripremanje ispita te priprema i dostavlja školama ispitne materijale. Centar u elektroničkom obliku vodi i Središnji registar državne mature u koji se pohranjuju podaci o svim osobama koje su položile državnu maturu, podaci o predmetima s ostvarenim ocjenama i postotnim bodovima ostvarenima na ispitima državne mature te će izdavati svjedodžbe i potvrde o položenim ispitima državne mature. O položenome obveznom dijelu državne mature učeniku gimnazije izdaje se svjedodžba o državnoj maturi, a o položenome izbornom dijelu potvrda o položenim ispitima državne mature. Svim ostalim pristupnicima izdaje se potvrda o položenim ispitima državne mature.

Uvođenje državne mature osigurava ne samo veću objektivnost učeničkih školskih postignuća na nacionalnoj razini, nego je ujedno i poticaj učiteljima i nastavnicima za bolje poučavanje u osnovnoj i srednjoj školi, a učenicima za bolje učenje te ukupno podizanje kvalitete odgoja i obrazovanja u školi. Državna matura je po prvi puta u Republici Hrvatskoj provedena u školskoj godini 2009./2010.

Ispite državne mature i studijske programe kandidati prijavljuju na mrežnoj stranici www.postani-student.hr putem Nacionalnoga informacijskog sustava prijava na visoka učilišta - NISpVU. Sva visoka učilišta u Republici Hrvatskoj prihvatila su rezultate ispita državne mature kao jedan od uvjeta za rangiranje kandidata za upis na studijske programe. Uvjete za upis na studijske programe visokih učilišta u Republici Hrvatskoj određuju sama visoka učilišta koja su temeljem Ustava autonomna i sama kreiraju svoju upisnu politiku. Osim vrednovanja rezultata ispita državne mature, visoka učilišta vrednuju i ocjene iz srednje škole, a za pojedine studijske programe uvjetuju se i dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za uspješno studiranje. Osim toga, kod upisa na mnoge studijske programe na sveučilištima u Republici Hrvatskoj vrednuju se i neka dodatna postignuća učenika. Ova postignuća nisu uvjet za upis na studijski program, ali kandidati, koji ih ostvaruju, stječu određeni broj dodatnih bodova. Čak je za neka iznimna postignuća osiguran i izravan upis na pojedine studijske programe. Dakle, zbroj svih ovih uvjeta daje broj bodova s kojima se na kraju postupka kandidati rangiraju na listama poretka za upis na visoka učilišta.

Vremenik  izradbe i obrane završnog rada u školskoj godini 2021./22. nalazi se ::ovdje::

Vremenik provođenja ispita državne mature za školsku godinu 2021./22. nalazi se ::ovdje::

Ispitni katalozi nalaze se ::ovdje::

Pravila o pripremi, organizaciji i provedbi ispita državne mature nalaze se ::ovdje::

O prilagodbi ispitne tehnologije možete više saznati ::ovdje::

izdavanju svjedodžbi i potvrda možete više saznati ::ovdje::

PPRIRUČNIK ZA UČENIKE - koji završavaju 4. razred u srednjim školama u Republici Hrvatskoj nalazi se ::ovdje::